geri dön

Web sitesi nasıl olmalı?

Web sitesi yaptıracaksınız, fakat başarılı bir web sitesi nasıl olmalı, hiç bir fikriniz yok! Özetle web sitesinde olması gereken özelliklerden basedelim.

Bir web sitesi öncelikle hedef kitle için tasarlanmalıdır. Web sitesini neden yaptırıyorsunuz? Bu sorunun cevabı tasarımın ve yerleşimin nasıl olması gerektiği cevabını da size verecektir. Dolayısıyla hedef kitleniz kim ise ve hedef kitlenizin web sitesinden beklentisi ne ise, web sitesi tasarımını da bu doğrultuda tamamlamalısınız.

Renk ve yazı fontu kurumsal kimliğinize uygun olmalı. Web sitesinin tamamında kullandığınız tasarım ve yazı fontunun, boyutunun ve renginin mutlaka bir tutarlılığı olmalı. 

Site genelinde devamlı yazı kullanmaktan kaçının ve yazıları mutlaka görseller ile destekleyin. 

Görsellerin bir biriyle uyumu da çok önemlidir. Bütünlüğü kaybetmemek adına kullandığınız görsellerde filtre kullanmanız ve tüm görsellerde aynı filtre kullanmanız faydalı olacaktır. Eklediğiniz görsellerin boyutlarının çok yüksek olmaması gerekir. Büyük görseller site açılma hızını ciddi oranda etkileyecektir ve bu da ziyaretçilerin site açılmasını beklemeden çıkmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanında arama motorları kriterlerinden en önemlisi de site hızı kriteridir. Site ne kadar hızlı açılırsa o kadar rakiplerinizden öne geçebilirsiniz.

Yaptırdığınız web sitesi mutlaka mobil cihazlarda düzgün açılmalı. Site tamamlandıktan sonra farklı ölçülerdeki bir çok mobil cihazda sitenizi test edin. Site ziyaretlerinin büyük bölümü artık mobil cihazlardadır.

Web sitesinin yönetim paneli de önemlidir. Yaptırdığınız web sitesini yönetmeli, içeriklerini güncellemeli, yeni çıkan ürün ya da hizmetlerinizi, katılacağınız fuarları, yaptığınız anlaşmaları mutlaka sitenizden duyurmalısınız. Bu şelkilde yaşayan bir siteye sahip olabilirsiniz ve ziyaretçilerinize daha verimli bilgiler iletebilirsiniz.

Hedefiniz siteden müşteri kazanmak ise, siteye canlı destek de koymanız faydalı olacaktır.

Reklamlarınızı ölçmek için önerdiğim araç ise, Google Analitik' tir. Bu araç sayesinde sitenizdeki trafiği çok kolay ve detaylı ölçümleyebilirsiniz.

Sitenize sosyal medya hesaplarınızı da koymayı unutmayın. Sosyal medya son dönemde tüm hedef kitlelerin içinde bulunduğu platformlardır. Bu nedenle bulunduğunuz sosyal medya ağlarındaki profil adreslerinizi de sitenize eklemelisiniz. 

Özetle bir web sitesinde olması gerkenler;

  • Tasarımda tutarlılık olmalı,
  • Bilgisayar, tablet, mobil cihazlarda düzgün açılmalı,
  • Yönetim paneli olmalı,
  • Sitedeki metinler görseller ile desteklenmeli,
  • Site devamlı güncellenmeli,
  • Site hızlı açılmalı,
  • Mümkünse canlı destek modülü olamlı,
  • İstatistik modülü olmalı.

 

Web sitesi nasıl olmalı?